Logo
0 ks
za 0 Kč
V nákupním košíku není ani zrnko kávy. Pojďme to napravit ❤️
Chuťová závislost na naší kávě ZARUČENA 😁
Nakupte ještě za 1 000 Kč a máte dopravu ZDARMA
  1. Úvod
  2. Blog
  3. 9 důvodů proč mít svého pražiče
07.04.2017

9 důvodů proč mít svého pražiče

Stále nemáš svého pražiče? Třeba tě těchto devět důvodů přesvědčí, proč si zkusit toho svého najít a získat tak přístup do světa plného energických vůní a chutí.

1. Čerstvost. Maximální kondice

Káva z kvalitní pražírny se k vám dostane v té nejlepší kondici. Po upražení se několik hodin zrnka nechávají vyvětrat, aby se ustálily všechny chemické reakce. Pak putuje do speciálních balíčků s jednosměrným ventilem, který vypouští oxid uhličitý a naopak dovnitř nepustí  vzduch. Z kávy se tak nevytratí vůně ani chuť a zůstává v maximální kvalitě.

 

Pražená kávová zrna

2. Jediná ingredience

Jedinou ingrediencí jsou zde zrnka kávy. Žádné chemické přídavky, stabilizátory ani éčka v kávě z pražírny nenajdete. Je to jedna z mála "potravin", při které do těla nedostáváte škodliviny.

Pražená zrnková káva

3. Vůně. Učicháte se do bezvědomí

Vůně čerstvě namleté kávy po ránu se nedá ničím nahradit. Obzvlášť u světleji pražených káv, která většinou připomíná čokoládu, karamel nebo ovocité vůně. U těch tmavě pražených, většinou italských káv ze supermarketů, ucítíte spíše jen spaliny, pokud vůbec něco. Byl bych neskutečně rád za voňavku z čerstvě pražené kávy, pokud tedy už neexistuje. :D

Testování vůně kávy

4. Chuť. Cesta k čerstvě pražené kávě je jednosměrná

Asi po dvou letech s rozpustnou kávou se po okusení té čerstvě upražené k ničemu jinému už nikdy nechci vrátit. A tím hůř u někoho na návštěvě, když hostitel převrací oči, protože odmítnu jejich rozpustné "nesco". Na chuť pražené kávy si totiž tak navyknete, že všechny ostatní vám přijdou jako zvláštní chemicko-divné chutě, ze kterých vám neni moc příjemně. Obzvlášť, když vám váš hostitel do kafíčka nasype tři lžičky cukru a dolije hrnek po okraj mlékem. Ale už mám naštěstí vytipované, u koho si kávu dát a u koho radši požádat o sklenku vody. :)

Různé druhy podání kávy

5. Pestrost. Každý si najde tu svou.

Pořád každému tvrdím, že s kávou je to jako s vínem. Každá oblast a každá sklizeň chutná jinak. Kávy můžou být z brazilských plantáží až po ty zimbabwské. Je opravdu z čeho vybírat a ať už máte radši sladší čokoládovější nebo kyselejší ovocnější chutě, každý si najde tu svou. Zábavou tak může být i cupping, který si jednoduše můžete zkusit i doma. Jedná se o porovnávání kvality a odlišnosti kávy na základě jejich chutí a vůní. Celý článek o cuppingu najdete zde.

Chutě a vůně kávy

6. Příprava hrou


Pokud zrovna nemáte pákový kávovar za desítky a více tisíc, nezoufejte. Alternativní přípravy kávě neuškodí, naopak. Existuje několik druhů příprav čerstvě pražené kávy, které vás budou bavit. Já osobně denně připravuji kávu v dripu Hario V60 a vždycky si to hezky užiju (návod zde). Z dalších alternativních metod je nejdostupnější asi french press, moka express nebo aeropress. Pokud si s přípravou chcete hodně pohrát, zkuste džezvu, chemex anebo vacuum pot. ;)

 Různá příprava kávy

7. Cesta zrnka

Je super, že každé zrnko kávy má svůj příběh. Není to jen kus plodu kdesi ve skladu v obchodě. Každé zrnko prošlo určitým výběrem. Vyrostlo na plantáži tisíce kilometrů daleko, čelilo některému ze způsobů zpracování. Bylo několikrát zkontrolováno, na základě čehož se určila jeho kvalita.Pak bylo odesláno lodí až do pražírny, kde se ručně upražilo, opět zkontrolovalo a pak mířilo k vám do hrnku. :)

Cesta kávového zrnka

8. Prosluní i deštivý den

Káva má alespoň pro mě úžasnou moc zlepšit mi deštivé studené ráno ve skvělý prosluněný den. Ne, fakt nic jiného neberu, pouze kvalitní kávu. :) Už jen vůně při mletí, u které přemýšlím, co cítím za ovoce mě neskutečně nakopne, a co potom ta chuť. Jakoby kofein bylo až to poslední. A taky že je. Nakonec nastoupí i on a člověk pak jede celý den na 120%. Ach bože ... doufám, že zásoby kávy nikdy nedojdou.

Káva z oblíbeného hrnečku

9. Pro radu i doporučení do své pražírny

Pražírny a pražiči se vyznačují osobním a příjemným kontaktem se svými zákazníky. Vždycky skvěle poradí a doporučí vám to nejlepší. Občas vás vyvedou z omylu, naučí něco nového o kávě. A o tom to je. Když jsem začal pít kávu pravidelně, začal jsem se zajímat o všechno možné kolem pražení a pan pražič Jirka mě skvěle tímto světem provedl a mnoho vysvětlil. A tak je to s každým jeho zákazníkem.

Váš osobní pražič

Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli
Kávové novinky do e-mailu
Buďte první, kdo se dozví o zajímavostech a novinkách z naší pražírny kávy. Od receptů až po sezónní akce. Rozesíláme 2x za měsíc.

Jsme česká pražírna kávy

Kávu střežíme od zrnka na plantáži až k šálku lahodné kávy na vašem stole. S nejvyššími nároky hledáme pěstitele nejlepších kávových zrn. Ke každému zrnku kávy pohlížíme s respektem, který si plně zaslouží. Tak jako všichni, kteří se podíleli na tom, že může být ve vašem šálku. S citem, láskou a pečlivostí kávu pražíme a balíme. S radostí vám upraženou kávu dodáme.

Jiří Plšek

Jirka Plšek
hlavní pražič COFFEESPOT

Jiří Plšek a COFFEESPOT pražírna kávy z Moravy
Sledujte nás na Instagramu
Sledujte nás a sdílejte fotky vaší oblíbené kávy s hashtagem #prostemilujemekavu

Kontakty

Jen co kávu upražíme,
na e-mail vám odpovíme. kavaprazena@email.czcelý kontakt

Přijďte si nakoupit

Pražírna kávy

Pražírna kávy COFFEESPOT
Babice 647
68703 (Zlínský kraj)

Po - Pá: 7:30 - 18:00 hod.

více informací


Kudyznudy.cz - tipy na výlet Káva do vlastního hrnku

Copyright © 2011 - 2021 COFFEESPOT.cz - Všechna práva vyhrazena / Design od Lukáš Dubina
Vytvořeno na Eshop-rychle.czEshop-rychle.cz