9 důvodů proč mít svého pražiče

Stále nemáš svého pražiče? Třeba tě těchto devět důvodů přesvědčí, proč si zkusit toho svého najít a získat tak přístup do světa plného energických vůní a chutí.

1. ČERSTVOST. MAXIMÁLNÍ KONDICE

Kávakvalitní pražírny se k vám dostane v té nejlepší kondici. Po upražení se několik hodin zrnka nechávají vyvětrat, aby se ustálily všechny chemické reakce. Pak putuje do speciálních balíčků s jednosměrným ventilem, který vypouští oxid uhličitý a naopak dovnitř nepustí  vzduch. Z kávy se tak nevytratí vůně ani chuť a zůstává v maximální kvalitě.

 prazena-kavova-zrna

2. JEDINÁ INGREDIENCE

Jedinou ingrediencí jsou zde zrnka kávy. Žádné chemické přídavky, stabilizátory ani éčka v kávě z pražírny nenajdete. Je to jedna z mála "potravin", při které do těla nedostáváte škodliviny.

3. VŮNĚ. UČICHÁTE SE DO BEZVĚDOMÍ

Vůně čerstvě namleté kávy po ránu se nedá ničím nahradit. Obzvlášť u světleji pražených káv, která většinou připomíná čokoládu, karamel nebo ovocité vůně. U těch tmavě pražených, většinou italských káv ze supermarketů, ucítíte spíše jen spaliny, pokud vůbec něco. Byl bych neskutečně rád za voňavku z čerstvě pražené kávy, pokud tedy už neexistuje. :D

cupping-hrnickovana

4. CHUŤ. CESTA K ČERSTVĚ PRAŽENÉ KÁVĚ JE JEDNOSMĚRNÁ

Asi po dvou letech s rozpustnou kávou se po okusení té čerstvě upražené k ničemu jinému už nikdy nechci vrátit. A tím hůř u někoho na návštěvě, když hostitel převrací oči, protože odmítnu jejich rozpustné "nesco". Na chuť pražené kávy si totiž tak navyknete, že všechny ostatní vám přijdou jako zvláštní chemicko-divné chutě, ze kterých vám neni moc příjemně. Obzvlášť, když vám váš hostitel do kafíčka nasype tři lžičky cukru a dolije hrnek po okraj mlékem. Ale už mám naštěstí vytipované, u koho si kávu dát a u koho radši požádat o sklenku vody. :)

ruzne-druhy-podani-kavy

5. PESTROST. KAŽDÝ SI NAJDE TU SVOU.

Pořád každému tvrdím, že s kávou je to jako s vínem. Každá oblast a každá sklizeň chutná jinak. Kávy můžou být z brazilských plantáží až po ty zimbabwské. Je opravdu z čeho vybírat a ať už máte radši sladší čokoládovější nebo kyselejší ovocnější chutě, každý si najde tu svou. Zábavou tak může být i cupping, který si jednoduše můžete zkusit i doma. Jedná se o porovnávání kvality a odlišnosti kávy na základě jejich chutí a vůní. Celý článek o cuppingu najdete zde.

kava-chute-vune

6. PŘÍPRAVA HROU


Pokud zrovna nemáte pákový kávovar za desítky a více tisíc, nezoufejte. Alternativní přípravy kávě neuškodí, naopak. Existuje několik druhů příprav čerstvě pražené kávy, které vás budou bavit. Já osobně denně připravuji kávu v dripu Hario V60 a vždycky si to hezky užiju (návod zde). Z dalších alternativních metod je nejdostupnější asi french press, moka express nebo aeropress. Pokud si s přípravou chcete hodně pohrát, zkuste džezvu, chemex anebo vacuum pot. ;)

cold-brew-pot

7. CESTA ZRNKA

Je super, že každé zrnko kávy má svůj příběh. Není to jen kus plodu kdesi ve skladu v obchodě. Každé zrnko prošlo určitým výběrem. Vyrostlo na plantáži tisíce kilometrů daleko, čelilo některému ze způsobů zpracování. Bylo několikrát zkontrolováno, na základě čehož se určila jeho kvalita.Pak bylo odesláno lodí až do pražírny, kde se ručně upražilo, opět zkontrolovalo a pak mířilo k vám do hrnku. :)

cesta-kavoveho-zrnka

8. PROSLUNÍ I DEŠTIVÝ DEN

Káva má alespoň pro mě úžasnou moc zlepšit mi deštivé studené ráno ve skvělý prosluněný den. Ne, fakt nic jiného neberu, pouze kvalitní kávu. :) Už jen vůně při mletí, u které přemýšlím, co cítím za ovoce mě neskutečně nakopne, a co potom ta chuť. Jakoby kofein bylo až to poslední. A taky že je. Nakonec nastoupí i on a člověk pak jede celý den na 120%. Ach bože ... doufám, že zásoby kávy nikdy nedojdou.

filtrovana-kava-hariov60

9. PRO RADU I DOPORUČENÍ DO SVÉ PRAŽÍRNY

Pražírny a pražiči se vyznačují osobním a příjemným kontaktem se svými zákazníky. Vždycky skvěle poradí a doporučí vám to nejlepší. Občas vás vyvedou z omylu, naučí něco nového o kávě. A o tom to je. Když jsem začal pít kávu pravidelně, začal jsem se zajímat o všechno možné kolem pražení a pan pražič Jirka mě skvěle tímto světem provedl a mnoho vysvětlil. A tak je to s každým jeho zákazníkem.

osobni-prazic

 

Pár rad na závěr

  • Po každém použití propláchněte skleněnou nádobu i filtr čistou vodou. Odstraníte tak zachycené částečky a stopy oleje, které by mohly způsobit hořkou nebo kyselou chuť dalšího nápoje.
  • Většinu konviček lze bez obav mýt v myčce.

Ještě se neznáme? Ochutnejte Coffeespot!

Dopřejte si nový zážitek s čerstvě praženou kávou.

coffeespot-tym

TIPY na přípravu domácí kávy: