Pražíme a inovujeme - jak vzniká nová pražírna kávy?

Na začátku roku 2019 nás vyzpovídala redaktorka z týdeníku EURO Bára Vojtová.

Rok 2018 přinesl mnoho událostí a změn. Chcete vědět co se u nás v pražírně kávy aktuálně děje?

Přečtěte si náš rozhovor:

Většina lidí si kvalitní produkty spojuje s výjimečnými příležitostmi. My ale chceme, aby kvalitní káva byla přirozenou součástí běžného dne.

tydenik-euro-leden

CO JE U COFFEESPOTU SE ZAČÁTKEM ROKU NOVÉHO?

Nový rok u nás začal ve velkém tempu, a tak jako obvykle i tento rok pro nás bude zlomový. Čeká nás velké stěhování do nové vlastní pražírny, kterou nyní dokončujeme.

PROČ JSTE SE ROZHODLI INVESTOVAT DO NOVÉ PRAŽÍRNY?

Snažíme se vždy plánovat a vidět budoucnost hodně dopředu. Takže to byl logický – a čas ukázal, že i nutný – krok. Koncem roku 2016 jsme si sedli a spočítali, že pokud bude zákazníků stejným tempem přibývat, stávající pražicí stroj a prostory nám časem nebudou stačit.

Naše předpověď se do puntíku naplnila. Dnes jsme na hranici kapacit pražení a k pražírně s prodejnou v Huštěnovicích využíváme další dva externí sklady na nepraženou kávu a obalový materiál. Aktuálně je naším největším nepřítelem čas, který strávíme právě na cestách mezi sklady a pražírnou.

prazirna-kavy3

CO SI OD TOHOTO KROKU SLIBUJETE?

Nový stroj s více než dvojnásobnou kapacitou a přesun skladů na jedno místo nám ušetří čas tolik potřebný k udržení a neustálému zlepšování kvality a konzistentnosti pražení. Také bude možné více se věnovat zákazníkům. Těm zároveň umožníme koukat nám přímo z prodejny doslova pod ruce při balení a pražení. Chceme, aby všichni mohli nahlédnout do celého procesu, kterým se zabýváme.

V JAKÉ FÁZI SE AKTUÁLNĚ NACHÁZÍTE?

Momentálně dokončujeme stavbu, kde by měla začátkem února proběhnout kolaudace výrobních prostor. Mezitím vyplouvá z americké Kalifornie pražicí stroj od jednoho z nejprogresivnějších výrobců pražicích technologií na světě – firmy Loring. Ten budeme instalovat v průběhu března.

Takže se pomalu blížíme do cíle. Stěhování zatím připadá na cca duben / květen.

MUSELI JSTE KVŮLI TOMU NABRAT NOVÉ ZAMĚSTNANCE, NEBO ZVLÁDÁTE OBJEDNÁVKY A PÉČI O ZÁKAZNÍKY K TOMU VŠEMU SAMI?

Vše se snažíme zvládnout sami. Někdy je to doslova maraton. Zákazník to skutečně v žádném ohledu nesmí poznat. Na to se soustředíme po celou dobu.

coffeespot_1

JAK SE INVESTICE DO NOVÉ PRAŽÍRNY PROJEVÍ V PRODUKTECH A SLUŽBÁCH PRO ZÁKAZNÍKY?

Celý projekt má mít za výsledek přiblížení pražírny ještě více zákazníkům. Chceme se posunout o krok dál i v tom, být ve všech ohledech profesionální. A k tomu je potřeba odpovídající zázemí a výrobní technologie.

ČERPÁTE NA PROJEKT TAKÉ NĚJAKÉ DOTACE, ČI MUSÍTE FINANCOVÁNÍ ZVLÁDNOUT CELÉ SAMI?

Celý projekt financujeme sami. Více než polovinu prostřednictvím podnikatelského úvěru od banky a zbytek z vlastních úspor.

ODRAZÍ SE TO NĚJAKÝM ZPŮSOBEM DO CEN ZBOŽÍ?

Na ceny to určitě žádný vliv mít nebude. A když, tak zcela minimální.

PLÁNUJETE TAKÉ ZÁKAZNICKÉ EXKURZE DO PRAŽÍRNY?

Poptávka po exkurzích, workshopech a ochutnávkách je veliká, takže s tím určitě počítáme.

NEUVAŽUJETE V RÁMCI NOVÉ PRAŽÍRNY VYBUDOVAT TAKÉ MALOU KAVÁRNU?

Pro začátek chystáme prodejnu kávy a espresso bar. Pro letní dny chceme vybudovat vedle pražírny venkovní posezení. To je ale další etapa, ke které se doufám dostaneme ještě letos.

prazirna-kavy1

JAKÉ JE HLAVNÍ POSELSTVÍ TOHO, CO DĚLÁTE?

Od úplného začátku se snažíme o to, aby kvalitní káva nebyla jen sváteční záležitostí. Většina lidí si kvalitní produkty spojuje s výjimečnými příležitostmi, ale my chceme, aby byla kvalitní káva přirozenou součástí běžného dne co největšího počtu lidí.

KDY BUDE MOŽNÉ OCHUTNAT PRVNÍ KÁVU Z NOVÉ PRAŽÍRNY?

Pokud půjde všechno podle plánu, první kávová zrnka by měla v Babicích zavonět v průběhu dubna.

VNÍMÁTE, ŽE SE S KAŽDÝM ROČNÍM OBDOBÍM MĚNÍ OBLÍBENOST RŮZNÝCH DRUHŮ KÁVY?

Snažíme se v tom dlouhodobě najít nějaké pravidlo, ale čím dál víc sledujeme, že roční období na výběr kávy nemají žádný vliv.

JAKOU KÁVU MOMENTÁLNĚ PIJETE NEJRADĚJI VY OSOBNĚ?

U nás aktuálně vede Kolumbie (Hugo Guarnizo) a Etiopie (Wolichu Wachu Natural). Jsou to krásně ovocné a svěží kávy, ideální pro filtrovanou přípravu.

Stáhnout celý článek [PDF, 803 kB]

Ještě se neznáme? Ochutnejte Coffeespot!

Dopřejte si nový zážitek s čerstvě praženou kávou.

coffeespot-tym

TIPY na přípravu domácí kávy: