O BEZKOFEINOVÉ KÁVĚ

Snad každý z nás ví, že káva obsahuje kofein. Kofein je organická sloučenina, která je nejrozšířenějším stimulantem na světě, potlačuje únavu a probouzí bdělost. Ještě než nás kofein pomůže „nakopnout„ do nového dne, nabývá velkého významu již při pěstování kávy, kde působí jako přirozený ochránce kávovníku před nejrůznějšími škůdci.

Srovnání množství kofeinu v nápojích

Obsah kofeinu v kávě a dalších nápojích

Samotný kofein má velmi hořkou chuť, což můžeme pozorovat u kávy při srovnání dvou základních odrůd – Arabiky a Robusty, kde robusta obsahuje přibližně dvojnásobné množství kofeinu než arabika.

Pro ty, kteří se chtějí vyhnout kofeinu, ale nechtějí se vzdát kávy, je tu řešením káva bezkofeinová. Existuje několik procesů odstranění kofeinu z kávy, které si zde popíšeme. Je třeba říct, že stopy kofeinu zůstávají i v bezkofeinové kávě, ale jeho množství je zde zanedbatelné.

První komerčně úspěšný pokus o vytvoření bezkofeinové kávy provedl Ludwig Roselius v roce 1903. Traduje se, že k vytvoření bezkofeinové kávy jej motivovalo přesvědčení, že nadměrný příjem kofeinu z kávy otrávil a zabil jeho otce. Tato metoda se však již nepoužívá, protože při odstraňování kofeinu používal benzen, který je na seznamu karcinogenů.

Ludwig Rosileus

Ludwig Roselius

Dnešní procesy k odstranění kofeinu z kávy lze rozdělit do dvou skupin – s použitím a bez použití rozpouštědla.

Používanými rozpouštědly jsou dichlormethan nebo ethylacetát, ve kterých jsou zelená zrna namáčena, čímž dojde k uvolnění kofeinu do těchto rozpouštědel.

A máme tu i další způsoby odstranění kofeinu z kávy, tedy bez rozpouštědel.

Metody Swiss Water Process a Mouintain Water Process fungují na principu odstranění kofeinu bez použití jakýchkoliv chemických látek. Zelená zrna jsou luhována ve speciálním roztoku, který obsahuje rozpuštěné kávové oleje a chuťové složky. Jelikož je tento roztok nasycen kávovými oleji a chuťovými složkami, namáčená zelená zrna kávy jsou schopna uvolnit do roztoku pouze kofein. Tato metoda je přívětivá k životnímu prostředí a odstraňuje 99,9% kofeinu.

Odstraňování kávy pomocí metody Swiss water process

Odstraňování kávy pomocí metody Swiss Water Process

Nejnovější metoda používá místo rozpouštědla oxid uhličitý v tekutém stavu, který selektivně rozpustí pouze alkaloid kofein. Tato metoda je používána zejména pro výrobu velkého množství bezkofeinové kávy nižší kvality směřujícího do obchodních řetězců.

A co bych vám popřál na závěr? Vyberte si každý ten svůj šálek kávy, ať s kofeinem nebo bez něj. Ať vám káva chutná a ať je každý šálek vaší kávy spojen s klidem a pohodou.