NOVINKA 👉 Dlouho očekávaná 9. edice limitované 🎄 Vánoční směsi je tady ➞ Jak chutná letos
Logo
0 ks
za 0 Kč
V nákupním košíku není ani zrnko kávy. Pojďme to napravit ❤️
Chuťová závislost na naší kávě ZARUČENA 😁
Nakupte ještě za 1 000 Kč a máte dopravu ZDARMA
  1. Úvod
  2. Blog
  3. Je káva stejně komplexní jako víno?
30.06.2017

Je káva stejně komplexní jako víno?

Už jste slyšeli, že káva je občas označována jako arabské víno? Mnoho milovníků a znalců vína se stane i milovníky kávy. Naše pražírna je situována na Slovácku, kde v nadsázce děti vezmou do ruky láhev vína hned, jak odloží tu kojeneckou. Jak je to tedy s podobností kávy a vína?

Ve světě výběrové kávy se často můžeme setkat s odkazováním na ochutnávku vína ve vztahu k rozpoznávání aroma, chutí a kvality. A jakožto podobné zemědělské produkty mají kávové třešně a hroznové víno mnoho společného. Co se ale týče povědomí, vnímání a porozumění těchto podobností a na jakém základě si mohou konzumenti kávu vybírat, má káva stále ještě mnoho co dohánět.

Srovnání plodů kávovníku a vína

Srovnání plodů kávovníku (vlevo nahoře) a vinné révy (vpravo dole)

Oblast vína je daleko úspěšnější ve vzdělávání svých zákazníků o svém produktu a vysvětlení, proč je dané víno unikátní, proč v něm najdeme určitá aromata a chutě, proč se setkáváme s různými úrovněmi kvality, a s tím souvisejícími různými cenovými relacemi. Oblast kávy je alespoň 20-30 let pozadu v komunikaci těchto aspektů směrem k zákazníkovi.

Pro mnoho lidí je káva stále jen „nakopávač“, který nám pomůže probrat se ráno ze spánkového režimu a udrží nás na nohou po zbytek dne. A na tom není nic špatného. Účinky kofeinu už okusil snad každý z nás a rádi je využíváme pro náš prospěch. Pokud ale proniknete do světa výběrové kávy, kde budete narážet na různé odrůdy z různých oblastí připravovaných různými metodami, garantujeme vám, že nebudete litovat.

Ochutnávka vína

S ochutnávkami vína se můžeme setkat na každém rohu

Ve víně je možné naleznout okolo 200 různých chuťových složek. U kávy se však můžeme setkat až s 500 chuťovými složkami! Stejně jako u vína, i u kávy je celá řada faktorů, které společně dotvářejí finální šálek, který nám přistane na stole. Výběrem odrůdy a klimatickými podmínkami to začíná, zpracováním a správným zacházením se zelenou kávou to pokračuje a pražením a přípravou kávy to končí. Každé zrnko kávy čeká dlouhá cesta až k nám, konzumentům, a proto je záhodno ocenit a patřičně si vychutnat konečný šálek.

Cupping - ochutnávka kávy

Cupping je forma ochutnávky kávy praktikována zejména kávovými profesionály

Pronikání do komplexních chutí kávy by ale v žádném případě nemělo být trápení, ale hlavně zábava. Zkuste si pro začátek přečíst  popis chutí kávy, který naleznete na obalu kávy z každé pražírny, která to myslí s kvalitou vážně. Dokážete rozpoznat ovocné a květinové tóny v Etiopské kávě z oblasti Yirgacheffe nebo čokoládové a oříškové tóny v Brazilské kávě?

Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli
Kávové novinky do e-mailu
Buďte první, kdo se dozví o zajímavostech a novinkách z naší pražírny kávy. Od receptů až po sezónní akce. Rozesíláme 2x za měsíc.

Jsme česká pražírna kávy

Kávu střežíme od zrnka na plantáži až k šálku lahodné kávy na vašem stole. S nejvyššími nároky hledáme pěstitele nejlepších kávových zrn. Ke každému zrnku kávy pohlížíme s respektem, který si plně zaslouží. Tak jako všichni, kteří se podíleli na tom, že může být ve vašem šálku. S citem, láskou a pečlivostí kávu pražíme a balíme. S radostí vám upraženou kávu dodáme.

Jiří Plšek

Jirka Plšek
hlavní pražič COFFEESPOT

Jiří Plšek a COFFEESPOT pražírna kávy z Moravy
Sledujte nás na Instagramu
Sledujte nás a sdílejte fotky vaší oblíbené kávy s hashtagem #prostemilujemekavu

Kontakty

Jen co kávu upražíme,
na e-mail vám odpovíme. kavaprazena@email.czcelý kontakt

Přijďte si nakoupit

Pražírna kávy

Pražírna kávy COFFEESPOT
Babice 647
68703 (Zlínský kraj)

Po - Pá: 7:30 - 18:00 hod.

více informací


Kudyznudy.cz - tipy na výlet Káva do vlastního hrnku

Copyright © 2011 - 2022 COFFEESPOT.cz - Všechna práva vyhrazena / Design od Lukáš Dubina
Vytvořeno na Eshop-rychle.czEshop-rychle.cz